12" Wide Electric Countertop Single Pass Dough Sheeter BMEPS12-V
FREE SHIPPING*
* See shipping policy
12 Inch Wide Electric Countertop Single Pass Dough Sheeter BMEPS12 Features:
  • Can Sheet Dough between 3.94” and 11.81” in Diameter
  • Dough Weight: 50g – 700g
  • Body Constructed of Heavy-Duty Stainless Steel for Durability and Ease of Cleaning
  • Includes One Set of Adjustable Non-Stick Rollers
  • Rolling Thickness Adjustment From 0mm – 4.76mm
  • Roller Guard to Meet All Safety Standards
  • Great for Pizza Dough, Pie Crust, and Pasta
  • 1-Year Limited Warranty
SHIPPING: Requires 7 to 10 Business Days
Read more
Shipping: Requires 5 to 7 Business Days
SKU: #BMEPS12-V
Categories:
The BakeMax BMEPS12 Single Pass Dough Sheeter is designed to be compact and to make efficient use of countertop space. Features two adjustable, durable, nonstick, synthetic rollers. The body is constructed of heavy-duty stainless steel, including roller shaft for extra durability and ease of cleaning. Includes 1 set of adjustable non-stick rollers. Rolling thickness 0 – 4.76 mm and roller guard to meet safety standards. Great for Pizza Dough, Pie Crust and Pasta.
[ts_button link="https://bakemax.com/wp-content/uploads/BakeMax-BMEPS-Spec-Sheet.pdf" target="_blank" add_icon="1" font_icon="fas fa-file-pdf" alignment="ts-aligncenter"]Download Spec Document[/ts_button]
Production Output: 300 Pieces Per Hour
Capacity: 700g / 11.81" Wide
Construction: Stainless Steel
Controls Type: Manual
Design: Countertop
Number of Doors: 0
Type of Door: no door
Warranty Duration: One Year
Product
Dimensions: W 16.5" x D 16.5" x H 14.6"
Weight: 44 lbs
Shipping
Dimensions: W 21" x D 21" x H 21"
Weight: 48 lbs
Electrical
Voltage: 120 Volts
Amperage: 10 Amps
Wattage: 370 Watts
Hertz: 60 Hertz
Phase: 1 Phase
Connection: NEMA 5-15P
[ts_button link="https://bakemax.com/wp-content/uploads/BakeMax-BMEPS-Manual.pdf" target="_blank" add_icon="1" font_icon="fas fa-file-pdf" alignment="ts-aligncenter"]DOWNLOAD INSTRUCTION MANUAL[/ts_button]
Specifications Descriptions
No Specifications
Save up to 30% on Commercial Kitchen Essentials!