16" Wide Electric Countertop Double Pass Dough Sheeter BMTPS16-V
FREE SHIPPING*
* See shipping policy
16 Inch Wide Electric Countertop Double Pass Dough Sheeter BMTPS16 Features:
  • Includes 2 Sets of Adjustable Non-Stick Rollers
  • Easy-to-Use Digital Controls
  • Roller Guards to meet Safety Standards
  • Sheets Dough between 3.94”-15.75” in Diameter
  • Dough Capacity: 50g – 1000g
  • Rolling Thickness 0 – 4.76 mm
  • A Single Operator can make Approximately 400 Pieces Per Hour
  • Plug & Go Nema 5-15P Plug
  • Great for Pizza Dough, Pie Crust, and Pasta
  • 1-Year Limited Warranty
SHIPPING: Requires 7 to 10 Business Days
[embed]https://youtu.be/PtnW2ZZ423M[/embed]
Read more
Shipping: Requires 5 to 7 Business Days
SKU: #BMTPS16-V
Categories:
The BakeMax BMTPS16 Double Pass 15.75” Dough Sheeter is an efficient two stage machine featuring a front infeed and discharge. Sheets up to 15.75” diameter dough. One operator can make up to 400 pieces per hour. The is body constructed of heavy-duty stainless steel, including roller shaft for extra durability and ease of cleaning. Includes 2 sets of adjustable non-stick rollers and digital controls for ease of use.
[ts_button link="https://bakemax.com/wp-content/uploads/BakeMax-BMTPS16-Spec-Sheet.pdf" target="_blank" add_icon="1" font_icon="fas fa-file-pdf" alignment="ts-aligncenter"]Download Spec Document[/ts_button]
Production Output: 400 Pieces Per Hour
Capacity: 1000g / 15.75" Wide
Construction: Stainless Steel
Controls Type: Manual
Design: Countertop
Number of Doors: 0
Type of Door: no door
Warranty Duration: One Year
Product
Dimensions: W 21.5" x D 21" x H 31.5"
Weight: 88 lbs
Shipping
Dimensions: W 25" x D 22" x H 36"
Weight: 98 lbs
Electrical
Voltage: 120 Volts
Amperage: 8 Amps
Wattage: 370 Watts
Hertz: 60 Hertz
Phase: 1 Phase
Connection: NEMA 5-15P
[ts_button link="https://bakemax.com/wp-content/uploads/BakeMax-BMTPS16-Manual.pdf" target="_blank" add_icon="1" font_icon="fas fa-file-pdf" alignment="ts-aligncenter"]DOWNLOAD INSTRUCTION MANUAL[/ts_button]
Specifications Descriptions
No Specifications
Save up to 30% on Commercial Kitchen Essentials!