24" Wide 24" Griddle Stove Top LPG or NG Gas Range Oven Hot Zone HZ-R24-24MG
FREE SHIPPING*
* See shipping policy
24" x 24" Wide LPG or NG, Gas Range Griddle, Hot Zone HZ-R24-24MG Features:
  • 30,000 BTU per Griddle
  • Manual control
  • Stainless steel front backriser, lift-off high shelf
  • Oven thermostat adjust from 200°F-500°F
  • Natural gas(NG)
  • A conversion kit included each unit
  • Optional casters
SHIPPING: Requires 3 to 4 Business Days https://youtu.be/pHiy890tAzw Read more
Shipping: Requires 5 to 7 Business Days
SKU: #HZ-R24-24MG
Categories:
Dimensions: Width:27.5in. Depth: 36.6in.Height: 42.3in.
(NG) Top Griddle:
Pressure: 5"-24”36” / 6"-60”
BTU: 30,000
Orifice: #39
(LP) Top Griddle:
Pressure: 10"
BTU: 27,000
Orifice: #50
(NG) Oven:
Pressure: 5"-24”36” / 6"-60”
Orifice: #38
(LP) Oven:
Pressure: 10"
Orifice: #53
BTU 153,000/NG 136,000/LP
[ts_button link="https://foodserviceequipmentdepot.com/wp-content/uploads/2025/11/Hot_zone_range_manual.pdf" target="_blank" add_icon="1" font_icon="fas fa-file-pdf" alignment="ts-aligncenter"]DOWNLOAD INSTRUCTION MANUAL[/ts_button]
Specifications Descriptions
No Specifications
Save up to 30% on Commercial Kitchen Essentials!