240V Double Electric Convection Oven Hot Zone HZ-COE-240-2
FREE SHIPPING*
* See shipping policy
240V Double Electric Convection Oven Hot Zone HZ-COE-240-2 Features:
  • 3 high power healing elements
  • Total 10kW x2
  • 1/2 HP two speed fan motor
  • Porcelain enamel oven interior
  • Exterior stainless steel front sides and top
  • 10 positions interior rack guides & 5 heavy duty adjustable Racks
  • Electronic Thermostat & Manual timer control 60 mins
  • Temperature Range : 150°F-500°F
  • Two halogen interior lights
  • Control panel opens downward for easy service
  • Forced "cool down" fan mode
Shipping requires 3 to 4 days for arrival https://youtu.be/pITGqAUGHTU Read more
Shipping: Requires 5 to 7 Business Days
SKU: #HZ-COE-240-2
Categories:
Specifications Descriptions
No Specifications
Save up to 30% on Commercial Kitchen Essentials!