36″ Electric Range Oven With 12″ Griddle Imperial IR-4-G12T-E-V
FREE SHIPPING*
* See shipping policy
Imperial 36″ Electric Range With 12″ Griddle IR-4-G12T-E Features:
  • Round Plate Elements – 2 KW round plate elements with easy-to-clean flat surface.
  • Provides a solid flat surface for fast, even heating.
  • Plates are 9″ (229) diameter for maximum pan contact.
  • Solid top prevents spills from entering unit making clean-up easy.
  • Infinite heat controls for maximum cooking flexibility.
  • Splatter screen protects the element from spills.
  • Space saver oven interior accommodates standard 18″ x 26″ (457 x 660 mm) sheet pans front-to-back.
  • Oven is 20″ w x 26″ d x 14″ h (508 w x 660 d x 356 h mm).
  • Heavy duty thermostat with temperature range from 150.F to 500.F (65.C to 260.C).
  • Porcelainized sides, rear, deck and door lining.
  • Stamped inner door liner provides extra strength while optimizing heat retention.
  • One chrome oven rack is included.
SHIPPING: Requires 5 to 7 Business Days
[embed]https://youtu.be/IwjdcogbhSM?si=N6sz3sWZdkJtvCTE[/embed]
Read more
SKU: #IR-4-G12T-E-V
Categories:
Introducing the Imperial IR-4-G12T-E Pro Series Restaurant Range Electric 36" - the perfect addition to any commercial kitchen. With its sleek stainless steel design and impressive features, this electric range is built to help you cook up a storm in the kitchen. Featuring (4) round elements, (1) 12" thermostatic griddle, and (1) standard oven, this range is capable of handling all your cooking needs. The porcelain oven interior and chrome rack ensures even heat distribution while the splatter screen keeps your kitchen clean and tidy. Plus, the 4"W grease trough and removable grease can make cleaning up a breeze. Designed with your safety in mind, the Imperial IR-4-G12T-E Pro Series Restaurant Range Electric 36" is cETLus, ETL-Sanitation, and CE certified. And with its stainless steel front, sides, backguard, kick plate, and landing ledge, this range is built to withstand the demands of any busy kitchen. Upgrade your commercial kitchen with the Imperial IR-4-G12T-E Pro Series Restaurant Range Electric 36". It’s the perfect combination of form, function, and durability.
[ts_button link="https://middleby-cdn.com/specsheets/IR-36%20ELECTRIC%20RANGE.pdf?update_date=1711994666" target="_blank" add_icon="1" font_icon="fas fa-file-pdf" alignment="ts-aligncenter"]Download Spec Document[/ts_button]
[ts_button link="https://middleby-cdn.com/usermanuals/ImperialRange_IRE_ElectricRestaurantRange_Manual_1.pdf?update_date=1711995757" target="_blank" add_icon="1" font_icon="fas fa-file-pdf" alignment="ts-aligncenter"]DOWNLOAD INSTRUCTION MANUAL[/ts_button]
Specifications Descriptions
No Specifications
Save up to 30% on Commercial Kitchen Essentials!