36" Wide 24" Griddle and 2 Burner Stove Top with Double Oven LPG or NG Range Oven BGR-2B-G24
FREE SHIPPING*
* See shipping policy
36" Range Double Oven With 24" Griddle and 2 Burners BGR-2B-G24 Features:
  • Stainless steel tubes for burners and pilot light
  • Stainless steel exterior including front, sides, kick plate, backsplash, and shelf
  • Removable extra-sturdy 24” X 12” cast iron grates
  • Oven temperature between 175°F and 500°F
  • Oven Size: 26” x 26” x 15”
  • Two (2) chrome-plated oven racks per oven, 4 position guides
  • Enameled oven interior for easy cleaning, with full-width stainless steel crumb tray
  • Accommodates lengthwise and widthwise griddles
SHIPPING: Requires 3 to 4 Business Days https://youtu.be/pHiy890tAzw Read more
Shipping: Requires 5 to 7 Business Days
SKU: #BGR-2B-G24
Categories:
[ts_button link="https://foodserviceequipmentdepot.com/wp-content/uploads/2025/10/en-BGR-2B-G24.pdf" target="_blank" add_icon="1" font_icon="fas fa-file-pdf" alignment="ts-aligncenter"]Download Spec Document[/ts_button]
Dimensions (wxdxh) 36” x 31 1/2” x 56” Oven size (wxdxh) 26” x 26” x 15” (each)
Cooking Area (wxd) 12”x24”(hot plates) 24”x20”(griddle) Burners LPG/NG: 2 x 28,000 BTU/H (griddle) LPG/NG: 1 x 35,000 BTU/H (oven) LPG: 2 x 30,000 BTU/H (hot plates) NG: 2 x 33,000 BTU/H (hot plates) LPG total: 151K NG total: 157K
Delivery
Box dimensions (wxdxh) 38” x 36 4/5” x 38 1/5” Weight net: 400 lbs ship: 485 lbs
Natural Gas Specifications:
Pressure: 5”WC
Nozzle Oven: 39#
Nozzle Hot Plate: 41#
Nozzle Griddle: 43#
Connection: 3/4” NPT
Propane Specification:
Pressure: 10”WC
Nozzle Oven: 49#
Nozzle Hot Plate: 52#
Nozzle Griddle: 53#
Connection:  3/4” NPT
*if to be used above 2000 ft, specify altitude and gas type when ordering
[ts_button link="https://foodserviceequipmentdepot.com/wp-content/uploads/2025/10/BGR-Product-Manual-with-cover.pdf" target="_blank" add_icon="1" font_icon="fas fa-file-pdf" alignment="ts-aligncenter"]DOWNLOAD INSTRUCTION MANUAL[/ts_button]
Specifications Descriptions
No Specifications
Save up to 30% on Commercial Kitchen Essentials!