48" Wide Gas Range With 24" Griddle, 4 Hot Plates & Built in Convection Oven, LP or NG, Hot Zone HZ-CR48-24MG
FREE SHIPPING*
* See shipping policy
48" Wide Gas Range With 24" Griddle, 4 Hot Plates & Built in Convection Oven, LP or NG, Hot Zone HZ-CR48-24MG Features:
  • 4 top burner+ 24" Griddle
  • 2 Bottom convection oven
  • Manual control
  • 2 convection ovens
  • 30,000 BTU per burner, 33,000 BTU Oven
  • Motor can be turned off to run oven as a standard oven
  • Stainless steel front backriser, lift-off high shelf
  • Oven interior side guides& bottom porcelain coated
  • Oven thermostat adjust from 200°F-500°F
  • Natural gas(NG)
  • A conversion kit included each unit
  • Optional casters
SHIPPING: Requires 3 to 4 Business Days https://youtu.be/pHiy890tAzw Read more
Shipping: Requires 5 to 7 Business Days
SKU: #HZ-CR48-24MG
Categories:
Dimensions: Width:48in. Depth: 32in. Height: 60in
(NG) Top Griddle:
Pressure:  5"
BTU: 30,000
Orifice: 2.4mm
(LP) Top Griddle:
Pressure: 10"
BTU: 27,000
Orifice: 1.55mm
(NG) Top Burner:
Pressure:  5"
Orifice: 2.4mm
(LP) Top Burner:
Pressure: 10"
Orifice: 1.55mm
(NG) Oven:
Pressure: 5"
Orifice: 2.6mm
(LP) Oven:
Pressure: 10"
Orifice: 1.50mm
[ts_button link="https://foodserviceequipmentdepot.com/wp-content/uploads/2025/11/Hot_zone_range_with_convection_oven_manual.pdf" target="_blank" add_icon="1" font_icon="fas fa-file-pdf" alignment="ts-aligncenter"]DOWNLOAD INSTRUCTION MANUAL[/ts_button]
Specifications Descriptions
No Specifications
Save up to 30% on Commercial Kitchen Essentials!