60" 2 Door Undercounter Convertible Refrigerator/Freezer Cold Zone CZ-60UC-R/F-2D
FREE SHIPPING*
* See shipping policy
62" 2 Door Undercounter Convertible Refrigerator/Freezer Cold Zone CZ-60UC-R/F-2D Features:
  • R-290 Natural refrigerant
  • Back And Side Can Be Placed Against The Wall
  • Compressor: Embraco
  • CFC Free Refrigerant And Foam
  • Stainless Steel Framework Construction
  • Electronic Thermostat And Digital LED
  • Auto Defrosting And Auto Evaporation Of Condensation Water
  • Magnetic Gaskets Can Be Replaced Without Any Tool
  • Temperature range: Refrigerator: 33°F to 38°F ; Freezer: -7°F to -3°F
  • 2 years warranty 5 Years for the compressor parts.
SHIPPING: Requires 3 to 4 Business Days https://youtu.be/NBXPLifnXDU Read more
Shipping: Requires 5 to 7 Business Days
SKU: #CZ-60UC-R/F-2D
Categories:
Model: CZ-60UC-R/F-2D Dimensions: 61.2*30*36
V/Hz/Ph : 115/60/1
AMPS: 5
Cu-ft: 15.5
Compressor Hp: 1/2
Shelf Capacity Sq-ft: 30
Ship Weight lbs: 353
Nema Plug 5-15p
[ts_button link="https://foodserviceequipmentdepot.com/wp-content/uploads/2025/11/105011807_UNDERCOUNTER_CONVERTABLE.pdf" target="_blank" add_icon="1" font_icon="fas fa-file-pdf" alignment="ts-aligncenter"]DOWNLOAD INSTRUCTION MANUAL[/ts_button]
Specifications Descriptions
No Specifications
Save up to 30% on Commercial Kitchen Essentials!