60" 2 Door Undercounter Cooler Cold Zone CZ-60UC-2DR
FREE SHIPPING*
* See shipping policy
62" 2 Door Undercounter Cooler Cold Zone CZ-60UC-2DR Features:
  • "R-290 Natural refrigerant
  • Back And Side Can Be Placed Against The Wall
  • Compressor: Embraco
  • CFC Free Refrigerant And Foam
  • Stainless Steel Framework Construction
  • Electronic Thermostat And Digital LED
  • Auto Defrosting And Auto Evaporation Of Condensation Water
  • Magnetic Gaskets Can Be Replaced Without Any Tool
  • 2 years warranty 5 Years for the compressor parts."
SHIPPING: Requires 3 to 4 Business Days https://youtu.be/U383QXg8MG4 Read more
Shipping: Requires 5 to 7 Business Days
SKU: #CZ-60UC-2DR
Categories:
[ts_button link="https://foodserviceequipmentdepot.com/wp-content/uploads/2025/10/60UC-2DR.pdf" target="_blank" add_icon="1" font_icon="fas fa-file-pdf" alignment="ts-aligncenter"]Download Spec Document[/ts_button]
Model: CZ-60UC-2DR
Dimensions (W*D*H) inches: 61.2*30*36
Net Weight: 310lbs
Gross Weight: 395lbs
Temperature Range (F): 33°F to 41°F
Shelves: 2
Doors: 2
Doors: Compressor Power (HP): 3/8PH
Certifications: ETL
[ts_button link="https://foodserviceequipmentdepot.com/wp-content/uploads/2025/10/105011444_V2_M61_underconter_and_preptable.pdf" target="_blank" add_icon="1" font_icon="fas fa-file-pdf" alignment="ts-aligncenter"]DOWNLOAD INSTRUCTION MANUAL[/ts_button]
Specifications Descriptions
No Specifications
Save up to 30% on Commercial Kitchen Essentials!