60" Gas Range 6 Burners and 24" Griddle Combination Top with Standard Double Oven SX60F-6B24GN-V
FREE SHIPPING*
* See shipping policy
60" Gas Range 6 Burners and 24" Griddle Combination Top with Standard Double Oven SX60F-6B24GN-V Features:
  • Durable stainless steel front, sides, back riser, and lift-off high shelf
  • 28,000 BTU open top burners with lift-off heads for easy cleaning
  • Flash tube pilot system with one pilot for every 2 burners
  • 12" x 12" cast iron top grates with aeration bowls to direct heat toward pans
  • (2) 30,000 BTU standard ovens with 250 to 500 degree Fahrenheit range and 4 position rack
  • 6" stainless steel adjustable legs
  • 30,000 BTU, 24" manual griddle with a 3/4" thick plate
  • Natural gas; 258,000 BTU
SHIPPING: Requires 3 to 5 Business Days
[embed]https://youtu.be/36rE_fdiBKc[/embed] Read more
Shipping: Requires 5 to 7 Business Days
SKU: #SX60F-6B24GN-V
Categories:
[ts_button link="https://www.vulcanequipment.com/sites/default/files/webdam_asset/86180600.pdf" target="_blank" add_icon="1" font_icon="fas fa-file-pdf" alignment="ts-aligncenter"]Download Spec Document[/ts_button]
[ts_button link="https://www.vulcanequipment.com/sites/default/files/webdam_asset/94632051.pdf" target="_blank" add_icon="1" font_icon="fas fa-file-pdf" alignment="ts-aligncenter"] DOWNLOAD DRAWINGS[/ts_button]
Specifications Descriptions
No Specifications
Save up to 30% on Commercial Kitchen Essentials!