60" Range Double Oven With 24" Griddle and 6 Burners RCTRS-24G-6B-N-V
FREE SHIPPING*
* See shipping policy
60" Range Double Oven With 24" Griddle and 6 Burners RCTRS-24G-6B-N-VFeatures:
  • Stainless steel front, back, sides, kick plate including back guard and high shelf.
  • Heavy duty lift-off cast iron burners rated at 25,000 BTU/hr.
  • 12” x 12” cast iron top grates.
  • ¾” thick polished steel griddle plate on applicable models.
  • Grease trough on griddle models.
  • Oven size is 26 ½ x 26 x 14”.
  • Oven burner rated at 27,000 BTU/hr.
  • Oven pilot with 100% safety shut off.
  • Stainless steel oven burners and pilots.
  • Multiple position oven rack guides.
  • One chrome rack per oven. Additional racks available.
  • Manifold Operating Pressure.
  • 5” WC/ 11mbar natural gas.
  • 10” WC/ 25mbar propane.
SHIPPING: Requires 3 to 5 Business Days
Read more
Shipping: Requires 5 to 7 Business Days
SKU: #RCTRS-24G-6B-N-V
Categories:
[ts_button link="https://www.efifoodequip.com/upload/admin/users/Range_60inch.pdf" target="_blank" add_icon="1" font_icon="fas fa-file-pdf" alignment="ts-aligncenter"]Download Spec Document[/ts_button]
Specifications Descriptions
No Specifications
Save up to 30% on Commercial Kitchen Essentials!