60” Wide 24" Griddle and 6 Burner Stove Top with Double Oven LPG or NG Range Oven BGR-6B-G24
FREE SHIPPING*
* See shipping policy
60” Gas Range Double Oven With 24” Griddle and 6 Burners, LPG or NG, BGR-6B-G24 Features:
  • Stainless steel tubes for burners and pilot light
  • Stainless steel exterior including front, sides, kick plate, backsplash, and shelf
  • Removable extra-sturdy 12” X 12” cast iron grates
  • Oven temperature between 175°F and 500°F
  • Oven Size: 26” x 26” x 15”
  • Two (2) chrome-plated oven racks per oven, 4 position guides
Shipping: Requires 5 to 7 Business Days
SKU: #BGR-6B-G24
Categories:
[ts_button link="https://foodserviceequipmentdepot.com/wp-content/uploads/2025/10/en-BGR-6B-G24.pdf" target="_blank" add_icon="1" font_icon="fas fa-file-pdf" alignment="ts-aligncenter"]Download Spec Document[/ts_button]
Dimensions (wxdxh) 60” x 31 1/2” x 56” Cooking Area (wxd) 36”x24”(hot plates) 24”x20”(griddle)
Oven size (wxdxh) 26” x 26” x 15” (each)
Delivery
Box dimensions (wxdxh) 62” x 31 4/5” x 38 1/5” Weight net: 626 lbs ship: 745 lbs
Natural Gas Specifications:
Pressure: 5”WC
Nozzle Oven: 38#
[ts_button link="https://foodserviceequipmentdepot.com/wp-content/uploads/2025/10/BGR-Product-Manual-with-cover.pdf" target="_blank" add_icon="1" font_icon="fas fa-file-pdf" alignment="ts-aligncenter"]DOWNLOAD INSTRUCTION MANUAL[/ts_button]
Specifications Descriptions
No Specifications
Save up to 30% on Commercial Kitchen Essentials!