68" Wide Ice Cream Dipping Cabinet Display Freezer FICDC-68-V
FREE SHIPPING*
* See shipping policy
Ice Cream Dipping Display FICDC-68 Features:
  • Exterior – high quality white powder coat finish on steel
  • Interior – powder coat finish on aluminum
  • Top – 300 stainless steel top and attached frame structure.
  • Refrigeration system: R290
  • Cold wall refrigeration system. Maintains – 10°F to +0°F (-23.3°C to -18°C).
  • ETL safety and NSF-7 sanitation approved.
  • Night covers for case opening.
  • Designed to hold Twelve (12) 91/2″ (242 mm) diameter, 3 gallon (12 L) ice cream containers in display area and eight (8) on floor beneath support racks.
  • LED lamp provides more even lighting throughout the cabinet to enhance product appearance.
SHIPPING: Requires 3 to 5 Business Days
Read more
Shipping: Requires 5 to 7 Business Days
SKU: #FICDC-68-V
Categories:
[ts_button link="https://www.efifoodequip.com/upload/admin/users/FICDC-68.pdf" target="_blank" add_icon="1" font_icon="fas fa-file-pdf" alignment="ts-aligncenter"]Download Spec Document[/ts_button]
  [ts_button link="https://www.efifoodequip.com/upload/admin/users/FICDC-68-Drawing.pdf" target="_blank" add_icon="1" font_icon="fas fa-file-pdf" alignment="ts-aligncenter"] DOWNLOAD DRAWINGS[/ts_button]
Specifications Descriptions
No Specifications
Save up to 30% on Commercial Kitchen Essentials!