Clearance 13" Automatic Meat Slicer by Hobart CENTERLINE™ EDGE SERIES SLICER EDGE13A-11
FREE SHIPPING*
* See shipping policy
  Clearance 13" Automatic Meat Slicer by Hobart CENTERLINE™ EDGE SERIES SLICER EDGE13A-11 Features:
FED, CALGARY’S QUALITY USED COMMERCIAL FOOD EQUIPMENT SUPPLIER.
FED CLEARANCE IS THE BEST FOR LESS!
Read more
Shipping: Requires 5 to 7 Business Days
SKU: #EDGE13A-11-CL
Categories: CLEARANCE CORNER
The Centerline™ Edge Series Slicer is efficient, economical and easy to clean. In so many ways, it can give you and your operators the edge you need to keep customers coming back for more. With the added protective features, you’ll feel good about having it in the back of the store too. Specified slicer will be an NSF rated medium duty manual/automatic EDGE slicer with a 13" diameter chrome-plated carbon steel knife and a Poly-V belt drive system. Slicer offers a removable carriage system, a top-mounted, removable ceramic stone sharpener and a permanently mounted ring guard. Features a ½ HP motor, 1 speed and no-volt release. Base is constructed from sanitary anodized aluminum to limit crevices and allow for easy clean up.
[ts_button link="https://www.hobart.ca/wp-content/uploads/pdfs/food-prep/centerline/edge13a-F40498.pdf" target="_blank" add_icon="1" font_icon="fas fa-file-pdf" alignment="ts-aligncenter"]Download Spec Document[/ts_button]
[ts_button link="https://www.hobart.ca/wp-content/uploads/pdfs/food-prep/centerline/F48571-Brochure-Centerline.pdf" target="_blank" add_icon="1" font_icon="fas fa-file-pdf" alignment="ts-aligncenter"] DOWNLOAD INSTRUCTION MANUAL[/ts_button]
Specifications Descriptions
No Specifications
You May Also Like
Save up to 30% on Commercial Kitchen Essentials!