Clearance 36" 33,500 BTU Salamander Broiler & Cheese Melter Hot Zone NG or LP Gas HZ-SM36-CL
FREE SHIPPING*
* See shipping policy
SHIPPING: Requires 3 to 4 Business Days
https://youtu.be/WMGJD65rd4I Read more
Shipping: Requires 5 to 7 Business Days
SKU: #HZ-SM36-CL
Categories: CLEARANCE CORNER
Clearance – 36" 33,500 BTU Salamander Broiler & Cheese Melter – Hot Zone – NG or LP Gas
Take advantage of our clearance pricing on Hot Zone’s 36" Salamander Broiler & Cheese Melter, engineered for high-temperature finishing, rapid caramelization, and professional-grade durability. With a powerful 33,500 BTU output, this unit delivers intense, even heat ideal for melting cheese, browning casseroles, glazing entrées, and achieving perfect finishing touches with speed and precision.
Act now — clearance stock is limited and available while supplies last!
Dimensions: Width: 36in. Depth: 23.9in. Height: 17.7in.
(NG)
Orifice Size: #31
Pressure: 5”WC
(LP)
Orifice Size: #52
Pressure: 10”WC
[ts_button link="https://foodserviceequipmentdepot.com/wp-content/uploads/2025/11/Hot_zone_cheese_melter_manual.pdf" target="_blank" add_icon="1" font_icon="fas fa-file-pdf" alignment="ts-aligncenter"]DOWNLOAD INSTRUCTION MANUAL[/ts_button]
Specifications Descriptions
No Specifications
You May Also Like
Save up to 30% on Commercial Kitchen Essentials!