Clearance Arctic Air 48" 2 Door Solid SS Sandwich Salad Prep Table Cooler AST48R-CL2
FREE SHIPPING*
* See shipping policy
  • Tested to NSF Standard 7 requirements for open food storage.
  • Standard with two years parts and labor warranty and a five year compressor warranty.
  • All products are pressurized with environmentally friendly and more efficient Hydrocarbon gas.
  • Added space allows for extra rows of pans.
  • 1/6 size clear Lexan pans included. Note: will hold up to 6” deep pans (by others).
  • Full length, heavy-duty 5/8” thick cutting board is included.
  • Vaulted self closing doors that remain open at 90 degrees.
  • Solid door construction with foamed-in-place recessed handle.
  • Magnetic door gaskets are removable and replaceable without tools.
  • Easy to mount plate casters (two locking) are standard with all units.
  • Large fan motors and blades for more efficient air flow ensuring faster temp recovery times.
  • Interior cabinet is bright white ABS liner with full stainless steel floor with coved corners.
  • Electronic thermostat with external digital LED display for accurate control and easy reading.
  • Exterior cabinet construction consists of full stainless steel front and sides.
  • Self contained capillary tube system using environmentally friendly R290 Hydrocarbon gas.
[embed]https://youtu.be/vgTF1yBngZE[/embed]
Read more
Shipping: Requires 5 to 7 Business Days
SKU: #AST48R-CL2
Categories: CLEARANCE CORNER
Arctic Air’s standard depth ref. prep tables are designed to bring you real, commercial-grade performance at a truly incredible value. All Arctic Air commercial prep tables are tested to NSF 7 levels and must pass numerous quality control inspections throughout the manufacturing process. The exterior of our ref. prep table models are beautifully designed in a smooth stainless-steel finish for a professional look that you would find hard to limit in any commercial application. More importantly, our products have many features that are desired in today’s commercial foodservice market. Features that include an inner door liner that is constructed of a hi-impact ABS polymer with an irregular shaped surface along with a vaulted design that extends beyond the door opening when shut. This door liner allows the end user lower compressor run times over the life of the unit due to its irregular surface working in conjunction with the vaulted door liner, other features include hi-grade stainless steel floor with coved corners, high output yet electrically efficient fan motors, effective “cool air over” pan-well design assures the end user that the exposed pan well will stay within the legal temp. limits for safety when installed properly, electronic micro-processing digital temperature control with external digital display, bottom mounted compressor along with a front accessible bottom mounted condensing unit for easy maintenance/cleaning/servicing. Unit also comes standard with (1) epoxy coated/adjustable shelves per door section, 1/6th size, 6” deep Lexan pans, casters (2) locking, doors are self-closing. Magnetic door gaskets are removable without tools.
Model Number: AST48R
External Dimensions: 48.25" W x 30" D x 43.3" H
Doors: 2
Shelves: 2
Pans (1/6 size): 12
Cubic Feet:  12
Temperature Range: 33 F to 41 F
Cord Length: 8'
HP: 1/2
AMPS: 4.3
REF: R290
NEMA Plug: 5-15P
Crate Weight: 300lbs
Specifications Descriptions
No Specifications
You May Also Like
Save up to 30% on Commercial Kitchen Essentials!