Clearance Blue Lava 36" Wide Gas 6 Burner Range Oven NG/LP Gas BLR36-6B-CL2
Shipping: Requires 5 to 7 Business Days
SKU: #BLR36-6B-CL2
Categories: CLEARANCE CORNER
The Blue Air BLR36-6B is a 36-inch commercial gas range designed for restaurant use. It features four powerful open burners and a standard oven, offering versatile cooking options. With a total BTU output of 233,000, it ensures efficient and robust performance. Built for durability, this heavy-duty range is ideal for busy kitchens. Thank you for viewing our quality commercial restaurant equipment online at The Foodservice Equipment Depot. We are your trusted food equipment supply store in Canada based out of Calgary, AB. The FED has answers for your how-to's, product guides, specifications, drawings, discount pricing and shipping questions. If you are wanting to buy used or new food equipment in stock at our warehouse, please contact us today for a quote. [ts_button link="https://admin.blueairfse.com/download/products/BLR36-6B_opt.pdf" target="_blank" add_icon="1" font_icon="fas fa-file-pdf" alignment="ts-aligncenter"]Download Spec Document[/ts_button]
Exterior Dimensions ( L x D x H ): 36" W x 31 1/2" D x 56" H Net Weight: 385 lbs Pressure LPG: 10" WC / NG: 5" WC Burners Hot Plate : 6 counts / Oven : 1 count Total B.T.U: 233,000 = 198,000 (Hot Plate) 35,000 (Oven)
[ts_button link="https://admin.blueairfse.com/download/products/INSTALLATION%20&%20OPERATION%20MANUAL(Gas%20Range)%20(1).pdf" target="_blank" add_icon="1" font_icon="fas fa-file-pdf" alignment="ts-aligncenter"]DOWNLOAD INSTRUCTION MANUAL[/ts_button]
You May Also Like
Save up to 30% on Commercial Kitchen Essentials!