Commercial Countertop No Heat Manual Cold Pizza Press BMDM18NH-V
FREE SHIPPING*
* See shipping policy
Commercial Countertop No Heat Manual Cold Pizza Press BMDM18NH Features:
  • Flattens Dough Balls into Pizzas up to 18” in Diameter
  • White Powder Coat Finish with Aluminum upper and lower platens
  • Thickness Adjustment for various Product Thicknesses
  • Easy to Use
  • Requires No Skilled Labor
  • Safe and No Age Requirements
  • Made in U.S.A
SHIPPING: Requires 7 to 10 Business Days
[embed]https://youtu.be/QVx29vUeCYg[/embed]
Read more
Shipping: Requires 5 to 7 Business Days
SKU: #BMDM18NH-V
Categories:
[ts_button link="https://bakemax.com/wp-content/uploads/BMDM18NH-Spec-Sheet.pdf" target="_blank" add_icon="1" font_icon="fas fa-file-pdf" alignment="ts-aligncenter"]Download Spec Document[/ts_button]
Production Output: 200 Pizzas Per Hour
Capacity: 18 Inches
Construction: Steel
Other Construction: White Powder Coat
Controls Type: Manual
Design: Countertop
Type of Door: no door
Warranty Duration: One Year
Product
Dimensions: W 18.5" x D 28" x H 31"
Weight: 90 lbs
Shipping
Dimensions: W 35" x D 20" x H 23"
Weight: 95 lbs
[ts_button link="https://bakemax.com/wp-content/uploads/BMDM18NH-Manual.pdf" target="_blank" add_icon="1" font_icon="fas fa-file-pdf" alignment="ts-aligncenter"]DOWNLOAD INSTRUCTION MANUAL[/ts_button]
Specifications Descriptions
No Specifications
Save up to 30% on Commercial Kitchen Essentials!