Commercial Countertop Single Upper Heat Swing Away Manual Pizza Press BMDMS18-V
FREE SHIPPING*
* See shipping policy
Commercial Countertop Single Upper Heat Swing Away Manual Pizza Press BMDMS18 Features:
  • Flattens Dough Balls into Pizzas up to 18” in Diameter
  • Analog Temperature Control with a Temperature Range: Off – 400°F, 204°C upper platen.
  • Heat indicating light that turns off when set temperature is reached
  • Powder coated white finish with aluminum upper and lower platens
  • Swing Away Design for Easy Loading & Unloading of Dough
  • Full-range thickness adjustment from paper thin to 7/8”.
  • Sleek, Modern, Durable & Easy-to-Clean Design
  • Upper Platen Leveling Adjustment
  • Made in the U.S.A.
Heated Upper Platen Features:
  • Speeds Up Production
  • Enables Pressing Thinner Products
  • Allows Dough to be Pressed Straight from Refrigeration Unit
  • Helps Keep Dough from Shrinking
  • Prevents Dough from Sticking to Upper Platen
  • Aids in Pressing Sticky Dough
  • Helps Activate Yeast for Faster Proofing if Desired
SHIPPING: Requires 7 to 10 Business Days
[embed]https://youtu.be/xNehl7-pKJc[/embed] [embed]https://youtu.be/68VCsGMraUA[/embed]
Read more
Shipping: Requires 5 to 7 Business Days
SKU: #BMDMS18-V
Categories:
[ts_button link="https://bakemax.com/wp-content/uploads/BMDMS18-Spec-Sheet.pdf" target="_blank" add_icon="1" font_icon="fas fa-file-pdf" alignment="ts-aligncenter"]Download Spec Document[/ts_button]
Production Output: 200 Pizzas Per Hour
Capacity: 18 Inches
Construction: Steel
Other Construction: White Powder Coat
Controls Type: Manual
Design: Countertop
Type of Door: no door
Warranty Duration: One Year
Product
Dimensions: W 18.5" x D 28" x H 30"
Weight: 140 lbs
Shipping
Dimensions: W 33" x D 23" x H 23"
Weight: 146 lbs
Electrical
Voltage: 120 Volts
Amperage: 10 Amps
Wattage: 1150 Watts
Hertz: 60 Hertz
Phase: 1 Phase
Connection: NEMA 5-15P
[ts_button link="https://bakemax.com/wp-content/uploads/BMDMS18-Manual.pdf" target="_blank" add_icon="1" font_icon="fas fa-file-pdf" alignment="ts-aligncenter"]DOWNLOAD INSTRUCTION MANUAL[/ts_button]
Specifications Descriptions
No Specifications
Save up to 30% on Commercial Kitchen Essentials!