27" Wide Undercounter Freezer (1) Section & (1) Door, 115v TUC-27G-HC~FGD01
FREE SHIPPING*
* See shipping policy
27" Wide Undercounter Freezer (1) Section & (1) Door, 115v TUC-27G-HC~FGD01 Features:
  • All stainless steel top and ends. Matching aluminum finished back.
  • Interior - attractive, clear coated aluminum liner with stainless steel floor.
  • Energy efficient, “Low-E”, triple pane thermal insulated glass door.
  • Heavy duty PVC coated wire shelves.
SHIPPING: Requires 2 to 3 weeks
[embed]https://youtu.be/8YK_VtZccZk[/embed]
Read more
Shipping: Requires 5 to 7 Business Days
SKU: #TUC-27G-HC~FGD01
Categories:
[ts_button link="https://www.truemfg.com/wp-content/uploads/true-media/spec-sheets/TUC-27FG-HC~FGD01.pdf" target="_blank" add_icon="1" font_icon="fas fa-file-pdf" alignment="ts-aligncenter"]Download Spec Document[/ts_button]
Model TUC-27FG-HC~FGD01 Door Count 1 Shelf Count 2 Weight (lbs) 225 Weight (KG) 102
Dimensions W 27–5/8" x D 30–1/8" x  H 29–3/4" CORD LENGTH 10" Electrical Amps 2.3 Voltage 115/60/1 NEMA Configuration 5-15P
Specifications Descriptions
No Specifications
Save up to 30% on Commercial Kitchen Essentials!