Clearance Arctic Air 48" Chef Base 2 Drawers Refrigerated ARCB48-CL
FREE SHIPPING*
* See shipping policy
  CLEARANCE ARCTIC AIR REFRIGERATED CHEF BASE – TWO DRAWER 48″ ARCB48 Features:
  • Tested to NSF Standard 7 requirements for open food storage.
  • Standard with full two year parts and labor warranty and a five year compressor warranty.
  • All products are pressurized with environmentally friendly and more efficient Hydrocarbon gas.
Please note that:
*All Clearance Items have a 30 day warranty unless otherwise specified*
[embed]https://youtu.be/tZUQyIfROSU[/embed]
Read more
Shipping: Requires 5 to 7 Business Days
SKU: #ARCB48-CL
Categories: CLEARANCE CORNER
Arctic Air’s refrigerated chef bases are designed to bring you real, commercial-grade performance at a truly incredible value. All Arctic Air commercial products are tested to NSF levels and must pass numerous quality control inspections throughout the manufacturing process. The exterior of our ref. chef base models are beautifully designed in a smooth stainless-steel finish for a professional look that you would find hard to limit in any commercial application. More importantly, our products have many features that are desired in today’s commercial foodservice market. Features that include a sub-layer ceramic mat that heavily reduces the heat transfer from the cooking appliance to the cold cabinet/the foam/and the mechanical compartment…this simple feature provides year-after-year of reliable performance, Fulterer™ heavy-duty/telescoping/cartridge style drawer slides/heavy-duty mounting points/full perimeter marine edge on top/drawer slides that will house 4” deep pans in the top drawers and 6” deep pans in the bottom drawers, high output yet electrically efficient fan motors, electronic micro-processing digital temperature control with external digital display, side mounted compressor along with a front accessible side mounted condensing unit for easy maintenance/cleaning/servicing. Unit also comes standard with stainless steel/hooked adaptor bars, casters (2) locking. Magnetic drawer gaskets are removable without tools.
Model Number: ARCB48
External Dimensions: 50" W x 32" D x 27.625" H
Temperature Range: 33 F to 41 F
Cord Length: 8'
Drawers: 2
Pans (full size pan capacity)**: 4
HP: 1/3
AMPS: 2.1
REF: R290
NEMA Plug: 5-15P
Crate Weight: 250lbs
Specifications Descriptions
No Specifications
You May Also Like
Save up to 30% on Commercial Kitchen Essentials!