Pre-Rinse Wall Mount Faucet SIF-P8WW12-V
FREE SHIPPING*
* See shipping policy
Pre-Rinse Wall Mount Faucet SIF-P8WW12
  •  8" wall mount faucet (polished chrome plated brass body)
  • 1.15 GPM spray valve with spray valve holder
  • 4" wrist action handles with colour coded screws
  • Add-on faucet with 12" swing nozzle
  • 18" riser, 44" flexible stainless steel hose, heat resistant handle
  • 6" adjustable wall bracket
  • inline check valves
  • 1/2" NPT female inlets
  • CSA approved
SHIPPING: Requires 7 to 10 Business Days
https://youtu.be/M3GBLVuSl3E
Read more
Shipping: Requires 5 to 7 Business Days
SKU: #SIF-P8WW12-V
Categories:
Pre-Rinse Wall Mount Faucets. Nozzle included.
[ts_button link="https://foodserviceequipmentdepot.com/wp-content/uploads/2025/05/SIF-P8WW12.pdf" target="_blank" add_icon="1" font_icon="fas fa-file-pdf" alignment="ts-aligncenter"]Download Spec Document[/ts_button]
8" wall mount faucet (polished chrome plated brass body) 1.15 GPM spray valve with spray valve holder 4" wrist action handles with colour coded screws 18" riser, 44" flexible stainless steel hose, heat resistant handle 6" adjustable wall bracket inline check valves 1/2" NPT female inlets CSA approved
Specifications Descriptions
No Specifications
Save up to 30% on Commercial Kitchen Essentials!